top of page

Y? - Biografie

 

Jedno písmeno, které vyjádří všechno. Y? je kapelou, která do toho jde naplno. Jsme parta čtyř mladých nadšených muzikantů, kteří tvoří kapelu Y? [váj]. Od roku 2009 jsme svou vlastní tvorbu prezentovali na více než 300 koncertech nejen po České republice. Měli jsme možnost svou muziku představit v Německu, Chorvatsku, Itálii, Anglii a tento rok i v Kanaděa USA.

 

Poslední dva roky pracujeme na debutovém albu v jednom z nejlepších studií v Čechách - Sono records, s producentem Milanem Cimfem, který má na svém kontě spolupráci s mnoha skvělými muzikanty jako je David Bowie, Joss Stone, Linkin park, Lucie, Kabát, Lenka Dusilová, Glen Hansard a Markéta Irglová a další.V roce 2011 jsme vyhráli soutěž Medúza Open s debutovým klipem "Try To Shut Me Up".Tento klip měl premiéru v pořadu Medúza České televize, kde jsme zahráli i živě. Dále jsme klip prezentovali v rozhovoru na TV Óčko v pořadu Mixxxér, kde je stále zařazen do oběhu. Naše píseň "Don´t" se dostala do hitparády rádia Kiss Proton a několikrát za sebou ji i vyhrála.

 

Díky soutěži Planet Rox, kde jsme se dostali do finále, jsme se představili v Kanadě a v USA.Ke konci roku 2013 jsme vydali singl "Když nejsi", ke kterému vznikl klip, který se dostává právě do českých médií. Píseň "Když nejsi" není pouze píseň, ale také sdělení, že každý může snít a za svým snem i jít. Stejně jako my jsme se vydali na tuhle strastiplnou cestu, která je však plná dobrodružství, tak můžete i vy.

 

Příběh kapely

 "Žila jsem pro tenhle sen už od doby, kdy jsem si poprvé pokusila představit, kým bych chtěla jednou být. Byla jsem ještě malá holka, ale věděla jsem, že tohle je můj sen." říká zpěvačka Hannah. Písničky si strkala do šuplíku a přemýšlela, jaké to asi je zpívat na pódiu. Nakonec se rozhodla, že jednu z písní zkusí nahrát. "Písničky jsou pro mě jako můj osobní deník. Vypisuju se ze všeho, co se mi kdy stalo, je to moje osobní terapie, můj únik z reality." (Hannah)
K písničce se přidali muzikanti, kteří to chtěli zkusit na živo. "Byli jsme jenom parta mladejch nadšenců, co si chtějí zahrát. Každý koncert pro nás byl novou zkušeností a úžasným postupem vpřed." (Cayman)

 

Z původní party nakonec zůstala Hannah a Cayman. "Cayman pro mě byl vždycky jako můj brácha. Věděla jsem, že na něj se můžu obrátit, že on tuhle kapelu chce stejně jako já, že chce makat." (Hannah)
 

Po prvním klipu přibyl do party Mahdies - dlouho hledaný kytarista.

"S Mahdiesem to najednou mělo ten správný směr. Dával do hudby přesně to, co jsme potřebovali. Bylo těžké ho přesvědčit, protože už byl rozhodnutý, že s hraním skončil. Ale tolik se k nám hodil, že nakonec podlehl i on." (Hannah, Cayman)
 

Parta makala a postupovala dál krok za krokem. Nakonec přišel poslední člen - bubeník Dominik. "Tohohle člověka jsme prostě potřebovali. Do kapely vnesl mnohem víc než jen skvělej rytmus, ale taky pořádnou dávku humoru. " (Mahdies)

 

"Žijeme náš sen a pořád na sobě pracujeme. Třeba to nevyjde, ale jak to zjistíme, pokud se o to nepokusíme?"

bottom of page